TÜTÜN MİLDİYÖSÜ (MAVİ KÜF)

tutun-mildiyosuTütün fideleri toprak yüzüne çıktıktan hasat sonuna kadar   TÜTÜN MİLDİYÖSÜ (MAVİ KÜF) hastalığına yakalanabilir. Hastalık, fidelik döneminde daha fazla gelişir.

Hasta fideler daha sarıdır. Yapraklar bombeli bir görünüm alır. Uç kısımları hafifçe aşağıya kıvrılır. Yaprakların alt yüzlerinde grimsi veya kirli beyaz -açık eflatun renkli bir küf tabakası görülür. Lekeler kısa zamanda tüm yaprakları sarar. Bitkiler gelişemeyerek kururlar. Bazen yaprağın simetrisi bozularak yer yer kıvrılmalar göze çarpar, bitkiler bodur kalır.

 

Tarla devresinde alt yapraklarda önce açık yeşil sonra sarıya dönen lekeler görülür. Zamanla büyüyen lekeler sıcaklığın artması ve nemin düşmesiyle kurur, delinir veya yırtılırlar. Bulaşma büyüme konisinden olursa gelişme durur, yapraklar anormal bir görünüm alır.

Hastalık etmeni mantar olup, kışı tarlada bırakılan tütün saplarında geçirir. İlkbaharda rüzgar yardımıyla yeni gelişen tütün fidelerinde ilk bulaşma olur. Hastalığın gelişmesi için en uygun sıcaklık 18-24 oC’ ler arasıdır. 2 oC’ nin altında ve 27 oC’ nin üzerinde gelişme yok gibidir.

NASIL MÜCADELE   EDELİM   ?

Kültürel Önlemler :   Fidelikler hafif, süzek topraklar üzerinde, rüzgar almayan, güneye bakan bol güneşli yerlerde ve 15-20 cm. yüksekte kurulmalıdır.

Tohumlar sık ekilmemeli, yeterli su verilmeli, aşırı azotlu gübreden kaçınılmalı, ot temizliği yapılmalı, dikim bittikten sonra artıklar imha edilmelidir. Tarlaya sağlıklı fide dikilmeli, hastalık belirdiğinde lekeli yapraklar sıyrılıp derine gömülmeli, sıra arası ve üzeri normal uzaklıkta olmalı, hasat sonrası kalan saplar sökülüp yakılmalı ve mildiyöye dayanıklı çeşitler yetiştirilmelidir.

Kimyasal Mücadele : Koruyucu ilaçlama yapılır. Fidelikte, fidelerin toprak yüzeyini örtmesinden, tarlada ise dikim işi bittikten sonra ilaçlamalara başlanmalıdır. Hastalığa dayanıklı fideleri haftada bir, duyarlı fideleri 4 günde bir fidelikte ilaçlamalıdır.

Tarlada ise yağışın bol, nemin yüksek ve sıcaklığın 27 oC’ nin altında olduğu durumlarda bu 4 günlük periyot sürdürülür. Nem az ve sıcaklık 27 oC’ den çoksa ilaçlama haftada bir yapılır. Dayanıklı çeşitleri tarlada ilaçlamaya gerek yoktur.

İlacın Adı Dozu (100 lt. suya) İlacın Adı Dozu (100 lt. suya)
Antracol 70 WP 100 g. Hektaneb % 80 WP 90 g.
Polyram DF 100 g. Manoran 90 g.
Manzate Fungicide 90 g. Polyram M 90 g.
Dithane M-22 90 g. Trimangol 80 WP 90 g.
Dithane M-45 Special 90 g. Polyram Combi 90 g.

Not : Tütünlerde ilaç kalıntısı sorunu olmaması için zorunlu olmadıkça tarla döneminde ilaç kullanmayınız.

Zirai mücadele konularındaki tüm sorunlarınızda bir örnekle birlikte İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurmanız yararlı olacaktır.

admin hakkında

Ziraat Yüksek Mühendisi
Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir