Fanatizm

Akşam dost ziyaretinde başka misafirlerde vardı. Misafir misafiri ev sahibi ikisinide sevmez misali, sohbet döndü dolaştı siyasete geldi. Sağolsun ölürümde a partisine oy vermem dedi misafirimiz. Tüm öğretiler öyle olunca düşünmeden söylenmiş bir söz olabileceğini söyleyi verdim.

Misafir a partisinin adayı gerçekten b partisinin adayından çok kaliteli ancak “ona oy vereceğime kendimi asarım ” ifadesini kullanınca patlayıverdim. Hizmet edeceğine inandığın adama değilde hizmet atmeyene bile bile oy vermek o düşünceye hizmet etmekten başka bir işe yaramaz, böyle düşüncelerle halkı kamplara böleren siyasetçilerin kendi çıkarları doğrultuda hareket etmelerine olanak tanıyoruz. Toplum bu düşünceye karşı durabilseydi domates yada salatalık seçmekten vaz geçebilseydi bugün bu halde olmazdık sanırım.
Öğretilerin çoğu biz buyuz yada bucuyuzla başlar tıpkı takım tutar gibi fanatik olarak yetiştirirler bizleri. oysa yarını düşünen ve akıl sahibi olarak bu günü düşüneceğimize sonumuzu düşünmeyi öğrenmemiz gerekirdi. Heyhat bu düşünce ve eğitim çok gerilerde kaldı.
Tarihin gerçek sayfalarında yer alan debdebeli yaşam öyküleri ve nice nasihatlar bizlere yetmez oldu. Bu gün tutkunlukla bağlandığın parti oysa dün yoktu ancak kötü düşünce insanlık var olduğu sürece var olacak ve bu düzende arada gidip geleceğiz.

admin hakkında

Ziraat Yüksek Mühendisi
Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir