Bordo Bulamacı Hazırlanması

Bordo Bulamacı ilçemizde bağ ve meyve ağaçlarında görülen bazı hastalıklara karşı kullanılır. Bağ Mildiyösüne karşı sürgünler 25-30 cm. olunca koruyucu olarak 1. ilaçlama yapılmalıdır. Şeftalide Yaprak Kıvırcıklığına karşı tomurcuklar kabarmaya başladığında % 2 lik doz uygulanır.

       HAZIRLANMASI :

50 ve 100 litre su alan iki tane tahta fıçı veya plastik bidon alınır.

Küçük olan 50 lt. lik kapta ; 50 lt. su içinde 1 kg. göztaşı eritilir. Göztaşını kolay eritmek için ılık su kullanılır. 100 lt. lik kapta da yarıya kadar (50 lt.) su konulup, 1 kg. sönmüş kireç veya 0,5 kg. sönmemiş kireç eritilir.

Elimizde :   50 lt. lik kapta     50 lt. göztaşılı su

100 lt. lik kapta   100 lt. kireçli su bulunmaktadır.

GÖZTAŞILI SU, YAVAŞ YAVAŞ KARIŞTIRILMAKTA OLAN KİREÇLİ SUYUN ÜZERİNE İLAVE EDİLEREK BORDO BULAMACI HAZIRLANMIŞ OLUR. Bu bulamaç % 1′ liktir.

 

– – – – – – – – – – –            – – – – – – – – – – – – – – – – – –                                – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

– – – 50 litre- – –           – – – – – 50 litre – – – – – – –                                 – –      Göztaşılı su Kireçli – –

– Göztaşılı Su –             —— – Kireçli Su – – – – –                                  – – – – Suya Dökülür – – – – –

– – – – – – – – – – –             – – – – – – – – – – – – – – – – –                                 – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

50 Litrelik kap             100 Litrelik kap

% 2’lik Bordo Bulamacı hazırlamak için   2 kg göztaşı, 2 kg sönmüş kireç veya 1 kg. sönmemiş kireç kullanılır.

SAKLANMASI :

Hazırlanmış olan Bordo Bulamacını hiç bekletmeden kullanmak gerekir. Ancak elde olmayan nedenlerle hemen kullanılamazsa 100 litre hazır Bordo Bulamacının içine 100 gr. toz şeker eklenerek 1-2 gün bozulmadan bekletilebilir.

BORDO BULAMACININ   KONTROL EDİLMESİ :

             Parlak renkli bir çivi bulamaca batırılarak 4-5 dakika tutulur ve sonra çıkarılır. Çivinin rengi değişmemişse bulamaç iyi hazırlanmıştır. Çivinin bulamaç ile temas eden kısmı esmer kırmızımsı bir renk alırsa biraz daha kireçli su ilave edilir.

Zirai mücadele konularındaki tüm sorunlarınızda bir örnekle birlikte İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurmanız yararlı olacaktır.

admin hakkında

Ziraat Yüksek Mühendisi
Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir