Anlık İleti ile Gelen Tehlike

Anlık İletiler ve Bireysel Internet Güvenliği
Murat Lostar*

İnternet, yaygınlaşmaya başladığı günlerde “en büyük bilgi bankası” diye adlandırılıyordu. Artık, hem elektronik banka şubesi, hem de telefondan sonra en önemli haberleşme aracımız. E-posta, Internet’in bize sağladığı önemli olanaklar arasında günlük hayatımıza yerleşti.

Ancak, Internet ve sağladığı fırsatlar, beraberlerinde, daha önce tanımadığımız problemleri de getiriyorlar. Internet üzerinden bize hizmet veren (bankalar, e-posta ile anlık ileti firmaları ve elektronik ticaret) siteler, Internet’in ve yeni teknolojinin getirdiği problemleri çözmek için kendi alanlarında yoğun biçimde çalışıyorlar.

Bu çalışmalar oldukça yoğun olmakla (ya da olması gerekmekle) birlikte, yeterli değil. Biz kullanıcıların da üzerine düşen bazı görevler var. Bizlere ait sorumlulukları, aşağıda ayrıntılı biçimde inceleyeceğiz. Ancak yine de burada, ilk ve en önemli sorumluluğumuzun yeni teknolojinin getirdiği tehdit ve problemleri anlamak olduğunu belirtmekte yarar var.

Elektronik ticaretten bankacılığa, e-posta’dan Internet-telefon görüşmelerine kadar birçok konu benzer sonuçlar vermekle birlikte, bu yazıda daha çok anlık iletiler üzerinde duracağız. 1988’de bağlayan IRC (Internet Relay Chat), Agustos 1996’da Mirabilis şirketinin ICQ programıyla birlikte daha da yaygınlaştı. Uzun süre sadece özel kullanıcılar ile ev kullanıcılarının yararlandığı “anlık ileti” (Ağ – Instant Messaging) programları, gün geçtikçe özel şirketlerde de hızlı ve kolay iletişim yollarından biri olarak kabul görmeye, kullanılmaya bağlandı.

Bugün Microsoft (MSN Messenger), America Online (AOL Messenger / ICQ), IBM (Lotus STEP) gibi birçok seçenek, özel ve ev kullanıcıları kadar, kurumlar tarafından da tercih ediliyor. Ağ, kurumlar için hayatı gerçekten kolaylaştıran özelliklere sahip. İster masasında, ister evde, isterse de yeni mobil çözümlerle birlikte seyahatte olsun, çalışma arkadaşınızın bilgisayarının açık olup olmadığını anlayabiliyorsunuz. Yazılı mesajınızın anında onun ekranında belirmesi ve cevabını da hemen alabilmenizin yanı sıra, gelişmiş ürünlerle dosya aktarımı ile sesli, görüntülü iletişim gibi ek özellikler de sağlanabiliyor. Anında iletişim, bilgisayarı başında olmayanlar için bilgisayardan cebe kısa mesaj (SMS) özellikleri ile daha da arttı.

admin hakkında

Ziraat Yüksek Mühendisi
Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir